header photo

Updates

 


Check It Out!

KHQA featured the Bob O'Neal tournament!


 

Visitors

Come Out and Play!!

Welcome to the Quincy Table Tennis Club!  We offer fun table

tennis play for all ages and skill levels!

 

Summer league schedule - Tuesday nights.  May, June, July, August (except the 5th & 12th)  Summer membership is $30.

__________________________________________________

12th Annual Bob O'Neal Junior Tournament 

Results

18 and Under

1st: Blayne Bordewick

2nd: Bryson Shelor

3rd: Collin Garner

18 and Under Bracket

15 and Under

1st: JP Parke

2nd: Drew Begley

3rd: Lucas Eyler

13 and Under

1st: Thatcher Crist

2nd: Payton Holstine

3rd: Lucas Eyler

11 and Under

1st: Ethan Morgan

2nd: Corbin Frye

3rd: Wade Begley

11 and Under Bracket

 

Congratulations to everyone who participated in this year's event!  Come back next year!

 

 


Winter/Spring Schedule Released!

 The club dates for the winter/spring of 2014 are now available:

League Play Dates: January 13th - March 19th (7-9 PM)

QHS-QND Battle for the Paddle: Sunday, February 9th (1-5 PM)

12th Annual Bob O'Neal Jr. Tourney: Saturday, February 15th (11 AM - 8 PM)

Quincy City Championships (Open Division): Saturday, March 15th (3 - 10 PM)

B and C Championships: March 24, 25, and 26

 

_______________________________________________________________

Winter/Spring Session 2014 Note

 

Due to lower numbers, we have changed our league play

nights to Monday and Tuesday every week.  Also, there will

no longer be teams this session, as each player will play on

Monday or Tuesday, per their preferences. Wednesday will

be an OPEN PLAY night for all members.  If you can't be at

your scheduled night or just want to play again, come play!

Hours are still 7-9 PM every night.


 

Holiday Doubles Tournament

Results

2013 Holiday Doubles Champions, David Santos (left) and Rick Miles.

 Congratulations to this year's "A" Division champs, David Santos (left) and Rick Miles!

 

A Division


1st: David Santos and Rick Miles (5th straight championship)

2nd: Paul Shelor and Bryson Shelor

3rd: Greg Gilbert and Lee Huang

RR Bracket

B Division


1st: Brett Bordewick and Blayne Bordewick

2nd: Steve Hollensteiner and Mike Hollensteiner

3rd: Jacob Farr and Sammy Farr

RR Bracket

C Division


1st: Jake DeCoster and John McIntosh

2nd: Lucas Eyler and Brock Baird

 

Congratulations and thank you to all who played in this year's tournament!  We hope to see you next year!